Main navigation

Digital Filmmaking Pathway

Awards and Honors

Ballard Digital Filmmaking Awards and Honors | Up to 2019

Since the program’s beginning in the fall of 2001, students from the Ballard Digital Filmmaking Program have won hundreds of awards at regional, national, and international film festivals.

They have also won honors from the National YoungArts Foundation and the National Academy of Television Arts & Sciences (the National and Northwest Emmy Awards) and consistently gained admission to prestigious college programs of film and television, sometimes with large scholarships and advanced placement.

They’ve been invited to show their work and make presentations at film festivals and conferences. The program has also provided professional production internships through a variety of media organizations. Numerous program alumni have gone on to careers in the industry:

  • writing or producing series television programs in Los Angeles
  • producing music videos for major artists
  • directing commercials
  • working on the camera crew or art department of feature films
  • producing media for major corporations
  • working as broadcast journalists

In 2007, Kyle Seago (’07) and Jesse Harris (’04) co-founded the National Film Festival for Talented Youth (NFFTY). It has since become the largest youth film festival in the world.

Based on their portfolios they have won honors from the National YoungArts Foundation and the National Academy of Television Arts & Sciences (at the Northwest Emmy Awards) and consistently gained admission to prestigious college film and television programs, sometimes with large scholarships and advanced placement.

Recent graduates have gone on to the Australian Film, Television & Radio School, Chapman University, Columbia College of Chicago, Emerson College, Loyola Marymount University, New York University, the Rhode Island School of Design, and the University of Southern California – all college programs ranked by the Hollywood Reporter as among the best for film and television production in the world.

They have also been invited to show their work and make presentations at the Seattle Art Museum, numerous film festivals, and conferences. The program has provided professional production internships through a variety of media organizations and businesses, television shows, and feature films. A Professional Advisory Committee supports the program.

Digital Film Graduate News Jan, 2022 | Digital Film student and Ballard HS graduate Jesse Harris releases his first major feature film “Borrego”. Read more on MyBallard.com

List of Awards and Honors

Awards and honors for productions by students in the BHS Digital Filmmaking Program:

Winner, National Student Production Award
Best Music Video: More Than I Said
(National Academy of Television Arts & Sciences, 2019)

Winner, National Student Production Award
Best Audio/Sound: Doubts
(National Academy of Television Arts & Sciences, 2019)

Nomination, National Student Production Award
Best Music Video: More Than I Said
(National Academy of Television Arts & Sciences, 2019)

Nomination, National Student Production Award
Best Audio/Sound: Doubts
(National Academy of Television Arts & Sciences, 2019)

Nomination, National Student Production Award
Best Photographer/Editor: Check
(National Academy of Television Arts & Sciences, 2019)

Official Selection, Young Filmmakers Competition: Blood Cargo
(Austin Film Festival, 2019)

Official Selection: FTM
(National Film Festival for Talented Youth, 2019)

Audience Award (Locals Only): Living with Ana
(National Film Festival for Talented Youth, 2019)

Official Selection: Living with Ana
(National Film Festival for Talented Youth, 2019)

Official Selection: Poleski
(National Film Festival for Talented Youth, 2019)

Official Selection: Time Cop: First Blood
(National Film Festival for Talented Youth, 2019)

Official Selection, Comedy: Takeout
(All American High School Film Festival, 2019)

Official Selection, Drama: Distance
(All American High School Film Festival, 2019)

Official Selection, Music Video: Love is All We Got
(All American High School Film Festival, 2019)

Audience Award, Best Youth Film: A Day at the Beach
(Eugene Environmental Film Festival, 2019)

Official Selection: A Day at the Beach
(Eugene Environmental Film Festival, 2019)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Music Video: More Than I Said
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region)
Best Animation/Graphics/Visual Effects: Time Cop: First Blood
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Audio/Sound: Doubts
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Photographer/Editor: Check
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Writer: Blood Cargo
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Writer: Stay
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Short Form Fiction Film: Check
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Short Form Fiction Film: Doubts
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Short Form Fiction Film: In the Wings
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Short Form Fiction Film: Lost & Found
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Music Video: All Your Misfortune
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Music Video: Love is All We Got
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Music Video: More Than I Said
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Music Video: Stay
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Animation/Graphics/Special Effects: Time Cop: First Blood
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Audio/Sound: Blood Cargo
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Audio/Sound: Check
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Audio/Sound: Doubts
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Audio/Sound: In the Wings
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Photographer/Editor: Check
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Photographer/Editor: Distance
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Writer: Blood Cargo
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Writer: The God Equation
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Writer: Stay
(Northwest Regional Emmy Awards, 2019)

Official Selection: Takeout
(San Luis Obispo Film Festival, 2019)

Official Selection: Blood Cargo
(Global Youth Film Festival, 2019)

Official Selection: Blood Cargo
(East Northeast Film Festival, 2019)

Award of Excellence, Art Film: Prayer
(Northwest High School Film Festival, 2019)

Award of Excellence, Comedic Narrative: Musical!!!! The Musical
(Northwest High School Film Festival, 2019)

Award of Excellence, Commercial: The Better Pie
(Northwest High School Film Festival, 2019)

Award of Excellence, Dramatic Narrative: Doubts
(Northwest High School Film Festival, 2019)

Award of Excellence, Dramatic Narrative: In the Wings
(Northwest High School Film Festival, 2019)

Award of Excellence, Music Video: Full Tilt Bounce
Northwest High School Film Festival, 2019)

Award of Excellence, Music Video: Honey
(Northwest High School Film Festival, 2019)

Award of Excellence, PSA: Superhero Award Ceremony
(Northwest High School Film Festival, 2019)

Award of Excellence, PSA: A Day at the Beach
(Northwest High School Film Festival, 2019)

Award of Excellence, Suspense: Blood Cargo
(Northwest High School Film Festival, 2019)

Award of Excellence, Suspense: Check
(Northwest High School Film Festival, 2019)

Honorable Mention, Comedic Narrative: Take Out
(Northwest High School Film Festival, 2019)

Honorable Mention, Commercial: Haze for Dayz
(Northwest High School Film Festival, 2019)

Honorable Mention, Music Video: Love is All We Got
(Northwest High School Film Festival, 2019)

Honorable Mention, PSA: Food Fight
(Northwest High School Film Festival, 2019)

Honorable Mention, PSA: Words Pack a Punch
(Northwest High School Film Festival, 2019)

Honorable Mention, Suspense: Franklin’s Monster
(Northwest High School Film Festival, 2019)

Honorable Mention, Suspense: Gingerdead Man
(Northwest High School Film Festival, 2019)

Finalist: Love is All We Got
(South Bay Student Film Festival, 2019)

Official Selection: Love is All We Got
(Bellingham Film Annual Showcase, 2019)

Official Selection: Love is All We Got
(Houston Webisode Film Festival, 2019)

Film of the Year: Blood Cargo
(STARdance Film Festival, 2019)

Official Selection: Blood Cargo
(Cote d’Azur Web Festival, 2019)

Best Short Fiction Film: In the Wings
(Discover the World of Communications Film Festival, 2019)

Finalist: Takeout
(The Charlie Chaplin Film Festival, 2018)

Semi-Finalist: Takeout
(Newark International Film Festival, 2018)

Best Student Film: Doubts
(Shoreline Short Shorts Film Festival, 2018)

Official Selection: Doubts
(Shoreline Short Shorts Film Festival, 2018)

Winner, Doubts
(Fresh Film Northwest, 2018)

Winner, Takeout
(Fresh Film Northwest, 2018)

Official Selection: Love is All We Got (Gazte Film Festival, 2018)

3rd Prize, 48-Hour Film Off: Psycho Therapy
(National Film Festival for Talented Youth, 2018)

Official Selection: Richard
(National Film Festival for Talented Youth, 2018)

Official Selection: On the Backs of Salmon
(National Film Festival for Talented Youth, 2018)

Winner, National Student Production Award
Best Short Form Fiction Film: Bottled Emotions
(National Academy of Television Arts & Sciences, 2018)

Winner, National Student Production Award
Best Short Form Non-Fiction Film: On the Backs of Salmon
(National Academy of Television Arts & Sciences, 2018)

Winner, National Student Production Award
Best Editor: Bottled Emotions
(National Academy of Television Arts & Sciences, 2018)

Nomination, National Student Production Award
Best Short Form Fiction Film: Bottled Emotions
(National Academy of Television Arts & Sciences, 2018)

Nomination, National Student Production Award
Best Writer: Richard
(National Academy of Television Arts & Sciences, 2018)

Nomination, National Student Production Award
Best Audio/Sound: Paul, Dark, and Handsome
(National Academy of Television Arts & Sciences, 2018)

Nomination, National Student Production Award
Best Long Form Non-Fiction: Oso Strong
(National Academy of Television Arts & Sciences, 2018)

Nomination, National Student Production Award
Best Editor: Bottled Emotions
(National Academy of Television Arts & Sciences, 2018)

Nomination, National Student Production Award
Best Short Form Non-Fiction Film: On the Backs of Salmon
(National Academy of Television Arts & Sciences, 2018)

Official Selection, Drama: Bottled Emotions
(All American High School Film Festival, 2018)

Official Selection, Experimental: City’scape
(All American High School Film Festival, 2018)

Official Selection, Drama: Doubts
(All American High School Film Festival, 2018)

Official Selection, Documentary: Oso Strong
(All American High School Film Festival, 2018)

Official Selection, Comedy: Paul, Dark and Handsome
(All American High School Film Festival, 2018)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Short Form Fiction: Bottled Emotions
(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Short Form Non-Fiction: On the Backs of Salmon
(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Long Form Non-Fiction: Oso Strong
(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Audio/Sound: Paul, Dark, and Handsome
(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Photographer/Editor: Bottled Emotions
(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Photographer/Editor: City’scape
(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Writer: Richard
(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Short Form Fiction: Bottled Emotions
(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Short Form Fiction: Paul, Dark, and Handsome
(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Short Form Fiction: Richard
(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Short Form Non-Fiction: Building Solutions
(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Short Form Non-Fiction: On the Backs of Salmon
(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Long Form Non-Fiction: Oso Strong
(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Public Service Announcement: Stay Sharp
(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Animation/Graphics/Special Effects: Building Solutions
(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Animation/Graphics/Special Effects: Richard
(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),
Best Audio/Sound: Paul, Dark, and Handsome
(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW

Best Audio/Sound: Richard

(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW

Best Photographer/Editor: Bottled Emotions

(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW

Best Photographer/Editor: City’scape

(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW

Best Photographer/Editor: Oso Strong

(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW

Best Photographer/Editor: Richard

(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW

Best Photographer/Editor: Superman’s Superman

(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW

Best Writer: On the Backs of Salmon

(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW

Best Writer: Oso Strong

(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW

Best Writer: Richard

(Northwest Regional Emmy Awards, 2018)

Official FutureWave Selection: Building Solutions (Seattle International Film Festival, 2018)
Award of Excellence, Comedic Narrative: Paul, Dark, and Handsome

(Northwest High School Film Festival, 2018) Award of Excellence, Comedic Narrative: Richard

(Northwest High School Film Festival, 2018)

Award of Excellence, Commercial: Let There Be Bacon (Northwest High School Film Festival, 2018)

Award of Excellence, Commercial: Your Neighborhood Bookstore (Northwest High School Film Festival, 2018)

Award of Excellence, Documentary: On the Backs of Salmon (Northwest High School Film Festival, 2018)

Award of Excellence, Dramatic Narrative: Bottled Emotions (Northwest High School Film Festival, 2018)

Award of Excellence, Public Service Announcement: Locked Doors (Northwest High School Film Festival, 2018)

Award of Excellence, Public Service Announcement: TB Time Bomb (Northwest High School Film Festival, 2018)

Award of Excellence, Satire/Mockumentary/Parody: Road Trip Week (Northwest High School Film Festival, 2018)

Honorable Mention, Commercial: Truth Bar (Northwest High School Film Festival, 2018)

Honorable Mention, Commercial: How to Lime (Northwest High School Film Festival, 2018)

Honorable Mention, Documentary: Building Solutions (Northwest High School Film Festival, 2018)

Honorable Mention, Dramatic Narrative: I’ll Be There (Northwest High School Film Festival, 2018)

Best Student Film: Bottled Emotions
(Shoreline Short Shorts Film Festival, 2017)

2nd Prize, Experimental Film: City’Scape (Philadelphia Youth Film Festival, 2017)

Finalist in Youth Documentary: 9066 (CINE Golden Eagle Awards, 2017)

Finalist in Cinematic Arts: Wylie Soltes for Richard (National YoungArts Foundation, 2017)

Winner, 9066
(Fresh Film Northwest, 2017)

Winner, Richard
(Fresh Film Northwest, 2017)

Honorable Mention, City’Scape (Fresh Film Northwest, 2017)

Winner, National Student Production Award
Best Audio/Sound: Comeback
(National Academy of Television Arts & Sciences, 2017)

Nomination, National Student Production Award
Best Short Form Fiction Film: Comeback
(National Academy of Television Arts & Sciences, 2017)

Nomination, National Student Production Award Best Writer: Comeback

(National Academy of Television Arts & Sciences, 2017) Nomination, National Student Production Award

Best Audio/Sound: Comeback

(National Academy of Television Arts & Sciences, 2017) Nomination, National Student Production Award

Best Long Form Non-Fiction: 9066

(National Academy of Television Arts & Sciences, 2017) Official Selection, Documentary: Fat Friday: 2 Men, 2 Hours,

and 200 Hundred Chicken McNuggets

(All American High School Film Festival, 2017) Official Selection, Documentary: Heart of Gold

(All American High School Film Festival, 2017) Official Selection, Documentary: Transformative

(All American High School Film Festival, 2017) Official Selection, Drama: Clover Four Confidence

(All American High School Film Festival, 2017) Official Selection, Drama: Frozen in Debt

(All American High School Film Festival, 2017) Official Selection, Horror/Sci-Fi/Fantasy: Richard

(All American High School Film Festival, 2017) Official FutureWave Selection: Heart of Gold

(Seattle International Film Festival, 2017) Official CineYouth Selection: Transformative

(Chicago International Film Festival, 2017)
Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Short Form Fiction: Comeback

(Northwest Regional Emmy Awards, 2017) Nomination, Student Television Award for Excellence (NW

Best Short Form Fiction: Comeback

(Northwest Regional Emmy Awards, 2017) Nomination, Student Television Award for Excellence (NW

Best Short Form Fiction: Missing Sister

(Northwest Regional Emmy Awards, 2017) Nomination, Student Television Award for Excellence (NW

Best Short Form Non-Fiction: Living Honestly

(Northwest Regional Emmy Awards, 2017) Nomination, Student Television Award for Excellence (NW

Best Short Form Non-Fiction: Transformative

Region), Region), Region), Region),

(Northwest Regional Emmy Awards, 2017)
Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Long Form Non-Fiction: 9066 (Northwest Regional Emmy Awards, 2017)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Best Long Form Non-Fiction: 9066
(Northwest Regional Emmy Awards, 2017)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Best Long Form Non-Fiction: Heart of Gold (Northwest Regional Emmy Awards, 2017)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Best Long Form Non-Fiction: Still a Winner (Northwest Regional Emmy Awards, 2017)

Region), Region), Region),

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Public Service Announcement: CIDR, Disease Fighter (Northwest Regional Emmy Awards, 2017)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Audio/Sound: Comeback
(Northwest Regional Emmy Awards, 2017)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Audio/Sound: Comeback
(Northwest Regional Emmy Awards, 2017)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Audio/Sound: Transformative
(Northwest Regional Emmy Awards, 2017)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Photographer/Editor: Comeback
(Northwest Regional Emmy Awards, 2017)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Photographer/Editor: Comeback
(Northwest Regional Emmy Awards, 2017)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Photographer/Editor: Frozen in Debt
(Northwest Regional Emmy Awards, 2017)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Photographer/Editor: Heart of Gold
(Northwest Regional Emmy Awards, 2017)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Writer: Comeback

(Northwest Regional Emmy Awards, 2017)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Writer: Comeback

(Northwest Regional Emmy Awards, 2017)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Writer: Dented Dream

(Northwest Regional Emmy Awards, 2017)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Writer: Heart of Gold

(Northwest Regional Emmy Awards, 2017) Nomination, Student Television Award for Excellence (NW

Best Writer: Still a Winner

(Northwest Regional Emmy Awards, 2017) Honorable Mention, Comedic Narrative: 4.No

(Northwest High School Film Festival, 2017) Honorable Mention, Comedic Narrative: Hydromance

(Northwest High School Film Festival, 2017) Honorable Mention, Comedic Narrative: Next

(Northwest High School Film Festival, 2017) Award of Excellence, Commercial: Meori Boxes

(Northwest High School Film Festival, 2017) Award of Excellence, Documentary: 9066

(Northwest High School Film Festival, 2017) Award of Excellence, Documentary: Heart of Gold

(Northwest High School Film Festival, 2017) Honorable Mention, Documentary: Transformative (Northwest High School Film Festival, 2017)

Award of Excellence, Dramatic Narrative: Comeback (Northwest High School Film Festival, 2017)

Honorable Mention, News/Sports Feature: Still a Winner (Northwest High School Film Festival, 2017)

Award of Excellence, PSA: Tater Towers (Northwest High School Film Festival, 2017)

Region),

Award of Excellence, Satire/Parody/Mockumentary: Fat Friday: 2 Men, 2 Hours, and 200 Chicken McNuggets
(Northwest High School Film Festival, 2017)

Audience Award (“Come as You Are”): Transformative (National Film Festival for Talented Youth, 2017)

Official Selection: Transformative
(National Film Festival for Talented Youth, 2017)

Official Selection: My Bike & Me
(National Film Festival for Talented Youth, 2017)

1st Prize, Documentary: 9066
(Dominique Dunne Film Competition, 2017)

Honorable Mention, Documentary: Heart of Gold (Dominique Dunne Film Competition, 2017)

Honorable Mention, Dramatic: Comeback (Dominique Dunne Film Competition, 2017)

Honorable Mention in Cinematic Arts: Skala Leake for Comeback (National YoungArts Foundation, 2017)

Winner, Comeback
(Fresh Film Northwest, 2016)

Winner, Living Honestly

(Fresh Film Northwest, 2016) Winner, National Student Production Award

Best Music Video: Today

(National Academy of Television Arts & Sciences, 2016) Winner, National Student Production Award

Best Editing: Hologram

(National Academy of Television Arts & Sciences, 2016) Nomination, National Student Production Award

Best Short Form Fiction: The Dragon’s Lair

(National Academy of Television Arts & Sciences, 2016) Nomination, National Student Production Award

Best Music Video: Today

(National Academy of Television Arts & Sciences, 2016) Nomination, National Student Production Award

Best Editing: Hologram
(National Academy of Television Arts & Sciences, 2016)

Nomination, Best PSA: Protect Your Hearing (All American High School Film Festival,

Official Selection, PSA: Protect Your Hearing (All American High School Film Festival,

Official Selection, Comedy: Criminal Design (All American High School Film Festival,

Official Selection, Documentary: GeoFORCE: A (All American High School Film Festival,

Official Selection, Drama: Anne
(All American High School Film Festival,

Official Selection, Drama: Comeback
(All American High School Film Festival,

Official Selection, Music Video: Big Coat
(All American High School Film Festival,

Official Selection, Music Video: Voices
(All American High School Film Festival, 2nd Prize, Dramatic: Who’s Afraid of the Dark?

2016)

2016)

2016) Journey

2016) 2016) 2016) 2016) 2016)

(Dominique Dunne Film Competition, 2016)
Award of Excellence, Comedic Narrative: The Dragon’s Lair

(Northwest High School Film Festival, 2016) Honorable Mention, Comedic Narrative: Criminal Design (Northwest High School Film Festival, 2016)

Honorable Mention, Comedic Narrative: My Hero (Northwest High School Film Festival, 2016)

Award of Excellence, Music Video: Hologram (Northwest High School Film Festival, 2016)

Honorable Mention, Music Video: Big Coat (Northwest High School Film Festival, 2016)

Honorable Mention, Music Video: Today (Northwest High School Film Festival, 2016)

Honorable Mention, Music Video: Voices (Northwest High School Film Festival, 2016)

Honorable Mention, PSA: Too Much of a Good Thing (Northwest High School Film Festival, 2016)

Honorable Mention, PSA: What Lies Ahead (Northwest High School Film Festival, 2016)

Award of Excellence, News/Sports Feature: In the Ring with the Ratio (Northwest High School Film Festival, 2016)

Award of Excellence, Satire & Parody: Escape the Cliches (Northwest High School Film Festival, 2016)

Honorable Mention, Dramatic Narrative: Anne (Northwest High School Film Festival, 2016)

2nd Prize, An Incarcerated Nation
(C-SPAN StudentCam Competition, 2016)

Best Music Video, CineYouth, Junior Division: Big Coat (Chicago International Film Festival, 2016)

Official CineYouth Selection: Big Coat
(Chicago International Film Festival, 2016)

Official CineYouth Selection: Voices
(Chicago International Film Festival, 2016)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Short Form Fiction: Anne
(Northwest Regional Emmy Awards, 2016)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Short Form Fiction: The Dragon’s Lair
(Northwest Regional Emmy Awards, 2016)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Short Form Fiction: The Dragon’s Lair
(Northwest Regional Emmy Awards, 2016)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Short Form Fiction: Green Space
(Northwest Regional Emmy Awards, 2016)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Short Form Fiction: My Hero
(Northwest Regional Emmy Awards, 2016)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Short Form Fiction: Who’s Afraid of the Dark? (Northwest Regional Emmy Awards, 2016)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Music Video: Big Coat
(Northwest Regional Emmy Awards, 2016)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Music Video: Josephine

(Northwest Regional Emmy Awards, 2016)
Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Music Video: Today

(Northwest Regional Emmy Awards, 2016)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Music Video: Today

(Northwest Regional Emmy Awards, 2016)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Music Video: Voices

(Northwest Regional Emmy Awards, 2016)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best PSA: I’m an Artist

(Northwest Regional Emmy Awards, 2016)
Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best PSA: Protect Your Hearing

(Northwest Regional Emmy Awards, 2016)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best PSA: Protect Your Hearing

(Northwest Regional Emmy Awards, 2016)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best PSA: What Lies Ahead

(Northwest Regional Emmy Awards, 2016)
Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Photographer/Editor: Hologram

(Northwest Regional Emmy Awards, 2016)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Photographer/Editor: Hologram

(Northwest Regional Emmy Awards, 2016) Official Selection: Big Coat

(National Film Festival for Talented Youth, 2016) Official Selection: Climate Change

(National Film Festival for Talented Youth, 2016) Official Selection: Hologram

(National Film Festival for Talented Youth, 2016) Official Selection: Today

(National Film Festival for Talented Youth, 2016) Official Selection: Voices

(National Film Festival for Talented Youth, 2016) Finalist in Cinematic Arts: Coleman Andersen for Stolen

(National YoungArts Foundation, 2016)
Merit Award in Cinematic Arts: Leo Pfeifer for Clipped Wings

(National YoungArts Foundation, 2016)
Merit Award in Cinematic Arts: Sho Schrock-Manabe for Hologram

(National YoungArts Foundation, 2016)
Merit Award in Cinematic Arts: Meagen Tajalle for Raven Rock

(National YoungArts Foundation, 2016) Winner, Today

(Fresh Film Northwest, 2015) Honorable Mention, Anne

(Fresh Film Northwest, 2015) Best Drama: Stolen

(All American High School Film Festival, Finalist, Best Overall Film: Stolen

(All American High School Film Festival, Finalist, Best Screenplay: Stolen

(All American High School Film Festival, Finalist, Best Overall Film: Clipped Wings

(All American High School Film Festival, Finalist, Best Documentary: Clipped Wings

(All American High School Film Festival, Finalist, Best Directing: Clipped Wings

2015) 2015) 2015) 2015) 2015)

(All American High School Film Festival, Official Selection, Documentary: Clipped Wings

(All American High School Film Festival, 2015) Official Selection, Narrative: Air Pressure

(All American High School Film Festival, 2015) Official Selection, Narrative: Stolen

(All American Film Festival, 2015) Best of Show: Hologram

(Eppfilms & Artistic by Design Center 2015 Film & Photography

Showcase)
Official Selection: Audio Input

(Tumbleweed Film Festival, 2015) Officlal Selection: Audio Input

(CineShift Film Festival, 2015) 1st Prize, Documentary: Clipped Wings

(Dominique Dunne Film Competition, 2015) 2nd Prize, Documentary: Raven Rock

(Dominique Dunne Film Competition, 2015) Honorable Mention, Narrative: Stolen

(Dominique Dunne Film Competition, 2015) Award of Excellence, Comedic Narrative: Jones Ave

(Northwest High School Film Festival, 2015) Award of Excellence, Commercial: Nerd!

(Northwest High School Film Festival, 2015) Award of Excellence, Documentary: Audio Input

2015)

(Northwest High School Film Festival, 2015) Award of Excellence, Documentary: Clipped Wings (Northwest High School Film Festival, 2015)

Award of Excellence, Dramatic Narrative: Stolen (Northwest High School Film Festival, 2015)

Award of Excellence, Educational: A Trip to the Groovies (Northwest High School Film Festival, 2015)

Award of Excellence, News/Sports Feature: Full Effort on the Floor (Northwest High School Film Festival, 2015)

Award of Excellence, Public Service Announcement: Food Lifeline (Northwest High School Film Festival, 2015)

Honorable Mention, Comedic Narrative: Fly Me to the Moon (Northwest High School Film Festival, 2015)

Honorable Mention, Comedic Narrative: Practicing Parenthood (Northwest High School Film Festival, 2015)

Honorable Mention, Commercial: Blue Highway Games (Northwest High School Film Festival, 2015)

Honorable Mention, Documentary: Delivering the Dream (Northwest High School Film Festival, 2015)

Honorable Mention, Documentary: Raven Rock (Northwest High School Film Festival, 2015)

Honorable Mention, Educational Film: Spirit Week Announcement (Northwest High School Film Festival, 2015)

Honorable Mention, Public Service Announcement: Membership (Northwest High School Film Festival, 2015)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Short Form Fiction: Fly Me to the Moon
(Northwest Regional Emmy Awards, 2015)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Short Form Fiction: Stolen
(Northwest Regional Emmy Awards, 2015)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Short Form Fiction: Stolen
(Northwest Regional Emmy Awards, 2015)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Short Form Non-Fiction: Audio Input
(Northwest Regional Emmy Awards, 2015)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Short Form Non-Fiction: GeoForce: A Journey (Northwest Regional Emmy Awards, 2015)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Short Form Non-Fiction: GeoForce: A Journey (Northwest Regional Emmy Awards, 2015)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Short Form Non-Fiction: Raven Rock

(Northwest Regional Emmy Awards, 2015)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Long Form Non-Fiction: Clipped Wings

(Northwest Regional Emmy Awards, 2015)
Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Long Form Non-Fiction: Clipped Wings

(Northwest Regional Emmy Awards, 2015)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best PSA: Food Lifeline

(Northwest Regional Emmy Awards, 2015)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best PSA: Membership

(Northwest Regional Emmy Awards, 2015)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Photographer/Editor: Clipped Wings

(Northwest Regional Emmy Awards, 2015)
Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Photographer/Editor: Clipped Wings

(Northwest Regional Emmy Awards, 2015)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Writer: Clipped Wings

(Northwest Regional Emmy Awards, 2015)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Writer: Stolen

(Northwest Regional Emmy Awards, 2015)
Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Writer: Stolen

(Northwest Regional Emmy Awards, 2015) Grand Jury WaveMaker Award: Audio Input

(Seattle International Film Festival, 2015) Official FutureWave Selection: Audio Input

(Seattle International Film Festival, 2015) CineYouth Drama Prize, Junior Division: Stolen

(Chicago International Film Festival, 2015) Official CineYouth Selection: Raven Rock

(Chicago International Film Festival, 2015) Official CineYouth Selection: Stolen

(Chicago International Film Festival, 2015) Winner: 48-Hour Film Off

(National Film Festival for Talented Youth, 2015) Audience Award (Come as You Are): Clipped Wings

(National Film Festival for Talented Youth, 2015)

Official Selection: Air Pressure
(National Film Festival for Talented Youth, 2015)

Official Selection: Clipped Wings
(National Film Festival for Talented Youth, 2015)

Official Selection: Stolen
(National Film Festival for Talented Youth, 2015)

Honorable Mention in Cinematic Arts: Coleman Andersen (2015 National YoungArts Foundation, 2015)

Official Selection, Great Mime’s Think Alike (Seattle Children’s Film Festival, 2015)

Official Selection, Air Pressure
(Seattle Children’s Film Festival, 2015)

Winner, Air Pressure
(Fresh Film Northwest, 2014)

Winner, Heart Award, Clipped Wings (Fresh Film Northwest, 2014)

Winner, Raven Rock
(Fresh Film Northwest, 2014)

Official Selection, Clipped Wings
(Local Sightings Film Festival, 2014)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Photographer/Editor: Going it Alone
(Northwest Regional Emmy Awards, 2014)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Short Form Fiction: Air Pressure
(Northwest Regional Emmy Awards, 2014)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Music Video: Goodbye, Paraguay
(Northwest Regional Emmy Awards, 2014)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Music Video: Song for Anna
(Northwest Regional Emmy Awards, 2014)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Photographer/Editor: Caf-Fiend
(Northwest Regional Emmy Awards, 2014)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Photographer/Editor: Going it Alone
(Northwest Regional Emmy Awards, 2014)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best PSA: The Bank

(Northwest Regional Emmy Awards, 2014)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Short Form Fiction: Air Pressure

(Northwest Regional Emmy Awards, 2014)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Short Form Fiction: Caf-Fiend

(Northwest Regional Emmy Awards, 2014)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Short Form Fiction: Going it Alone

(Northwest Regional Emmy Awards, 2014)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Short Form Fiction: The Need to Groove

(Northwest Regional Emmy Awards, 2014)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Short Form Fiction: Omar the Girl Scout

(Northwest Regional Emmy Awards, 2014)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Short Form Fiction: Stuck in Time

(Northwest Regional Emmy Awards, 2014) Award of Excellence, Comedic Narrative: Stuck in Time

(Northwest High School Film Festival, 2014) Award of Excellence, Commercial: Benito’s

(Northwest High School Film Festival, 2014) Award of Excellence, Commercial: Whizz Education

(Northwest High School Film Festival, 2014) Award of Excellence, Dramatic Narrative: Air Pressure

(Northwest High School Film Festival, 2014) Award of Excellence, Music Video: Song for Anna

(Northwest High School Film Festival, 2014) Honorable Mention, Comedic Narrative: A Taste for Courage

(Northwest High School Film Festival, 2014) Honorable Mention, Comedic Narrative: Caf-Fiend

(Northwest High School Film Festival, 2014) Honorable Mention, Commercial: Don’t Drop the Bass

(Northwest High School Film Festival, 2014)
Honorable Mention, Music Video: A Day at Ballard High School

(Northwest High School Film Festival, 2014) Honorable Mention, Music Video: Goodbye, Paraguay

(Northwest High School Film Festival, 2014) Honorable Mention, News Feature: Real World Maritime (Northwest High School Film Festival, 2014)

Honorable Mention, Public Service Announcement: The Bank (Northwest High School Film Festival, 2014)

Honorable Mention, Public Service Announcement: Deadly Education (Northwest High School Film Festival, 2014)

Honorable Mention, Public Service Announcement: Words Matter

(Northwest High School Film Festival, 2014) Official FutureWave Selection: Air Pressure

(Seattle International Film Festival, 2014) Official CineYouth Selection: Air Pressure

(Chicago International Film Festival, 2014) Official CineYouth Selection: Song for Anna

(Chicago International Film Festival, 2014) Second Prize, Dramatic Narrative: Air Pressure

(Dominique Dunne Film Competition, 2014) Audience Award, Musical Masterpiece: Song for Anna

(National Film Festival for Talented Youth, 2014) 2nd Place, 48-Hour Film Off: Just Plane Lucky

(National Film Festival for Talented Youth, 2014) Official Selection: Song for Anna

(National Film Festival for Talented Youth, 2014) Official Selection: Stop Pretending

(National Film Festival for Talented Youth, 2014) Official Selection: Then & Now

(National Film Festival for Talented Youth, 2014) Merit Award in Cinematic Arts: Lucy Harstrick

(2014 National YoungArts Foundation)
Winner, Creative Self-Expression Award: Stop Pretending

(Fresh Film Northwest, 2013) Winner, Heart Award: Eye of the Beholder (Fresh Film Northwest, 2013)

Honorable Mention: Song for Anna (Fresh Film Northwest, 2013)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best PSA: Not Even Once
(Northwest Regional Emmy Awards, 2013)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Photographer/Editor: Dream House
(Northwest Regional Emmy Awards, 2013)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Long-Form Non-Fiction: Impact
(Northwest Regional Emmy Awards, 2013)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Long-Form Non-Fiction: My Little Brony
(Northwest Regional Emmy Awards, 2013)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Photographer/Editor: Dream House
(Northwest Regional Emmy Awards, 2013)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Photographer/Editor: Nordic Heritage Museum

(Northwest Regional Emmy Awards, 2013)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Photographer/Editor: Sundown

(Northwest Regional Emmy Awards, 2013)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best PSA: Anti-Littering

(Northwest Regional Emmy Awards, 2013)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best PSA: Not Even Once

(Northwest Regional Emmy Awards, 2013)
Award of Excellence, Dramatic Narrative – Suspense: Sundown

(Northwest High School Film Festival, 2013) Award of Excellence, News Feature: Viking Robotics

(Northwest High School Film Festival, 2013) Award of Excellence, PSA: The Door

(Northwest High School Film Festival, 2013)
Honorable Mention, Comedic Narrative: An Appetite for Knowledge

(Northwest High School Film Festival, 2013)
Honorable Mention, Comedic Narrative: Great Mimes Think Alike

(Northwest High School Film Festival, 2013) Honorable Mention, Comedic Narrative: Hollyday

(Northwest High School Film Festival, 2013) Honorable Mention, Commercial: A Night to Remember

(Northwest High School Film Festival, 2013) Honorable Mention, Documentary: Deep Down

(Northwest High School Film Festival, 2013) Honorable Mention, Documentary: My Little Brony (Northwest High School Film Festival, 2013)

Honorable Mention, Dramatic Narrative: Eye of the Beholder (Northwest High School Film Festival, 2013)

Honorable Mention, News Feature: Ballard Cooks (Northwest High School Film Festival, 2013)

Honorable Mention, News Feature: It Takes Balls to Juggle (Northwest High School Film Festival, 2013)

Honorable Mention, PSA: Know Your Limit (Northwest High School Film Festival, 2013)

Honorable Mention, PSA: Not Even Once (Northwest High School Film Festival, 2013)

Honorable Mention, PSA: Real Nordic Heritage (Northwest High School Film Festival, 2013)

Second Prize, Documentary: Deep Down (Dominique Dunne Film Competition, 2013)

Second Prize, Dramatic Narrative: The Craft

(Dominique Dunne Film Competition, 2013) Honorable Mention, Dramatic Narrative: Sundown

(Dominique Dunne Film Competition, 2013) Official Selection: Deep Down

(National Film Festival for Talented Youth, 2013) Official Selection: Dream House

(National Film Festival for Talented Youth, 2013) Official Selection: Great Mimes Think Alike

(National Film Festival for Talented Youth, 2013) Official Selection: Making a Mark

(National Film Festival for Talented Youth, 2013) Official Selection: My Little Brony

(National Film Festival for Talented Youth, 2013) Official Selection: Sundown

(National Film Festival for Talented Youth, 2013) Winner, Best Documentary: Deep Down

(17th Annual Derek Freese Youth Media Film Festival, 2012) Nomination, Best Documentary: Deep Down

(17th Annual Derek Freese Youth Media Film Festival, 2012) Nomination, Best Documentary: Impact

(17th Annual Derek Freese Youth Media Film Festival, 2012) Nomination, Best Documentary: My Little Brony

(17th Annual Derek Freese Youth Media Film Festival, 2012) Nomination, Best Documentary: Unbroken

(17th Annual Derek Freese Youth Media Film Festival, 2012) Nomination, Best Editing: Dream House

(17th Annual Derek Freese Youth Media Film Festival, 2012) Winner, Best Editing: Great Mimes Think Alike

(17th Annual Derek Freese Youth Media Film Festival, 2012) Nomination, Best Editing: Great Mimes Think Alike

(17th Annual Derek Freese Youth Media Film Festival, 2012) Nomination, Best Editing: Sunlight

(17th Annual Derek Freese Youth Media Film Festival, 2012) Nomination, Best Fiction: The Number

(17th Annual Derek Freese Youth Media Film Festival, 2012) Nomination, Best Fiction: Sundown

(17th Annual Derek Freese Youth Media Film Festival, 2012) Winner, Creative Self-Expression Award: Deep Down

(Fresh Film Northwest, 2012)
Winner, Creative Self-Expression Award: Dream House

(Fresh Film Northwest, 2012)
Winner, Creative Self-Expression Award: My Little Brony

(Fresh Film Northwest, 2012)
Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Long-Form Fiction: The Craft

(Northwest Regional Emmy Awards, 2012)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Long-Form Fiction: The Craft

(Northwest Regional Emmy Awards, 2012)
Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Photography/Editing: Crash Landing Pizza

(Northwest Regional Emmy Awards, 2012)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Photography/Editing: Crash Landing Pizza

(Northwest Regional Emmy Awards, 2012)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Photography/Editing: Safe at Last

(Northwest Regional Emmy Awards, 2012)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Photography/Editing: Senior Assassin

(Northwest Regional Emmy Awards, 2012)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Public Service Announcement: Ballard Food Bank

(Northwest Regional Emmy Awards, 2012)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Public Service Announcement: Senior Assassin

(Northwest Regional Emmy Awards, 2012)
Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Region),

Best Writing: Safe at Last

(Northwest Regional Emmy Awards, 2012) Award of Excellence, Comedic Narrative: The Number

(Northwest High School Film Festival, 2012) Award of Excellence, Commercial: Crash Landing Pizza

(Northwest High School Film Festival, 2012)
Award of Excellence, News Feature: Your Teen Health Center

(Northwest High School Film Festival, 2012) Award of Excellence, PSA: Ballard Food Bank

(Northwest High School Film Festival, 2012) Award of Excellence, PSA: Paper or Plastic

(Northwest High School Film Festival, 2012) Honorable Mention, Comedic Narrative: Chalk

(Northwest High School Film Festival, 2012) Honorable Mention, Comedic Narrative: Thanks for Nothing

(Northwest High School Film Festival, 2012) Honorable Mention, Dramatic Narrative: The Craft (Northwest High School Film Festival, 2012)

Honorable Mention, Dramatic Narrative: Falling (Northwest High School Film Festival, 2012)

Honorable Mention, Dramatic Narrative: Making a Mark (Northwest High School Film Festival, 2012)

Honorable Mention, Dramatic Narrative: Sunlight (Northwest High School Film Festival, 2012)

Honorable Mention, Music Video: We are the Children (Northwest High School Film Festival, 2012)

Honorable Mention, PSA: Extend School Lunch (Northwest High School Film Festival, 2012)

Honorable Mention, PSA: Trash Talks
(Northwest High School Film Festival, 2012)

Official Selection: The Craft
(Westport Youth Film Festival, 2012)

Official Selection: Dream House
(Westport Youth Film Festival, 2012)

Official Selection: Cogs
(National Film Festival for Talented Youth, 2012)

Official Selection: English Pocket Mirror
(National Film Festival for Talented Youth, 2012)

Official Selection: Lost & Found
(National Film Festival for Talented Youth, 2012)

Official Selection: The Number
(National Film Festival for Talented Youth, 2012)

Official Selection: Roll Play
(National Film Festival for Talented Youth, 2012)

Official Selection: Safe at Last
(National Film Festival for Talented Youth, 2012)

Excellence in Creative Self-Expression, Safe at Last
(35th Annual Young People’s Film & Video Festival, 2011)

Work of Merit, At First Sight
(35th Annual Young People’s Film & Video Festival, 2011)

Work of Merit, Checkmate
(35th Annual Young People’s Film & Video Festival, 2011)

Work of Merit, Cogs
(35th Annual Young People’s Film & Video Festival, 2011)

Work of Merit, The Craft
(35th Annual Young People’s Film & Video Festival, 2011)

Work of Merit, The Number
(35th Annual Young People’s Film & Video Festival, 2011)

Work of Merit, Old House
(35th Annual Young People’s Film & Video Festival, 2011)

Work of Merit, Reverie Portal
(35th Annual Young People’s Film & Video Festival, 2011)

Work of Merit, To-Do
(35th Annual Young People’s Film & Video Festival, 2011)

Work of Merit, Truth or Dare
(35th Annual Young People’s Film & Video Festival, 2011)

Work of Merit, Wanna Go Out?
(35th Annual Young People’s Film & Video Festival, 2011)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Best Public Affairs: Faces
(Northwest Regional Emmy Awards, 2011)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Best Public Affairs: Without Our Cars
(Northwest Regional Emmy Awards, 2011)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Best Public Affairs: Henry
(Northwest Regional Emmy Awards, 2011)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Best Long Form, Non-Fiction: Bar Ink
(Northwest Regional Emmy Awards, 2011)

Region), Region), Region), Region),

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Best Long Form, Non-Fiction: Seattle Street Performers (Northwest Regional Emmy Awards, 2011)

Winner, Student Television Award for Excellence (NW Region), Best Long Form, Non-Fiction: Seattle Street Performers (Northwest Regional Emmy Awards, 2011)

Region),

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Best Long Form, Non-Fiction: Split Mind
(Northwest Regional Emmy Awards, 2011)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Best Long Form, Fiction: Buy, Sell, Trade (Northwest Regional Emmy Awards, 2011)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Best PSA: Plenty of Road
(Northwest Regional Emmy Awards, 2011)

Nomination, Student Television Award for Excellence (NW Best PSA: Share the Road: Sidewalk
(Northwest Regional Emmy Awards, 2011)

Official FutureWave Selection: Henry
(Seattle International Film Festival, 2011)

Official FutureWave Selection: Reflection (Seattle International Film Festival, 2011)

Official Selection: Attention
(National Film Festival for Talented Youth, 2011)

Official Selection: Dead End
(National Film Festival for Talented Youth, 2011)

Official Selection: Dino Utopia
(National Film Festival for Talented Youth, 2011)

Region), Region), Region), Region),

Official Selection: Faces
(National Film Festival for Talented Youth, 2011)

Official Selection: Mr. Clean
(National Film Festival for Talented Youth, 2011)

Official Selection: Signs
(National Film Festival for Talented Youth, 2011)

Official Selection: Super Zeroes
(National Film Festival for Talented Youth, 2011)

Official Selection: To Do
(National Film Festival for Talented Youth, 2011)

Audience Award (NFFTY Earth): Without Our Cars (National Film Festival for Talented Youth, 2011)

Scholastic Art & Writing Award: Signs (Scholastic Art & Writing Awards, 2011)

Award of Excellence, Comedic Narrative: The Dummy (Northwest High School Film Festival, 2011)

Award of Excellence, Documentary: Henry (Northwest High School Film Festival, 2011)

Award of Excellence, News Feature: Leisure Biking (Northwest High School Film Festival, 2011)

Award of Excellence, PSA: Earth Corps (Northwest High School Film Festival, 2011)

Award of Excellence, Sports: Mountain Biking (Northwest High School Film Festival, 2011)

Honorable Mention, Commercial: Hollywood Apocalypse (Northwest High School Film Festival, 2011)

Honorable Mention, Documentary: Tilted Thunder Railbirds (Northwest High School Film Festival, 2011)

Honorable Mention, PSA: Plenty of Road (Northwest High School Film Festival, 2011)

Honorable Mention, PSA: Share the Road: Sidewalk (Northwest High School Film Festival, 2011)

Honorable Mention, PSA: Teens Against Tobacco Use (Northwest High School Film Festival, 2011)

First Prize, Fiction: Buy, Sell, Trade
(15th Annual Derek Freese High School Film & Video Festival, 2010)

Second Prize, Fiction: Real World
(15th Annual Derek Freese High School Film & Video Festival, 2010)

Best Fiction Screenplay: Signs
(15th Annual Derek Freese High School Film & Video Festival, 2010)

First Prize, Documentary: Bar Ink

(15th Annual Derek Freese High School Film & Video Festival,

2010)
Second Prize, Documentary: Henry

(15th Annual Derek Freese High School Film & Video Festival,

2010)
Third Prize, Documentary: Seattle Street Musicians

(15th Annual Derek Freese High School Film & Video Festival,

2010)
Best Documentary Screenplay: Split Mind

(15th Annual Derek Freese High School Film & Video Festival,

2010) Winner, Bar Ink

(34th Annual Young People’s Film & Video Festival, 2010) Winner, Henry

(34th Annual Young People’s Film & Video Festival, 2010) Winner, Reflection

(34th Annual Young People’s Film & Video Festival, 2010) Winner, Signs

(34th Annual Young People’s Film & Video Festival, 2010) Winner, National Student Television Award of Excellence (NW Region),

Best Dramatic Presentation: The Crumb

(Northwest Regional Emmy Awards, 2010)
Nomination, Student Television Award of Excellence (NW Region),

Best Dramatic Presentation: Dead End

(Northwest Regional Emmy Awards, 2010)
Nomination, Student Television Award of Excellence (NW Region),

Best Dramatic Presentation: Manimal

(Northwest Regional Emmy Awards, 2010)
Nomination, Student Television Award of Excellence (NW Region),

Best Dramatic Presentation: Reflection

(Northwest Regional Emmy Awards, 2010)
Winner, Student Television Award of Excellence (NW Region),

Best Public Service Announcement: Loose Change

(Northwest Regional Emmy Awards, 2010)
Nomination, Student Television Award of Excellence (NW Region),

Best Public Service Announcement: Swine Flu Apocalypse

(Northwest Regional Emmy Awards, 2010) Award of Excellence, Comedic Narrative: The Crumb

(Northwest High School Film Festival, 2010) Award of Excellence, Comedic Narrative: Dino Utopia

(Northwest High School Film Festival, 2010) Award of Excellence, Documentary: Bar Ink

(Northwest High School Film Festival, 2010) Award of Excellence, Dramatic Narrative: Reflection

(Northwest High School Film Festival, 2010) Award of Excellence, News Feature: Stick With It

(Northwest High School Film Festival, 2010) Award of Excellence, Public Service Announcement:

Ballard NW Senior Center: Gardening

(Northwest High School Film Festival, 2010) Award of Excellence, Public Service Announcement:

Ballard NW Senior Center: Knitting

(Northwest High School Film Festival, 2010) Honorable Mention, Comedic Narrative: Finding the Music

(Northwest High School Film Festival, 2010) Honorable Mention, Comedic Narrative: Manimal

(Northwest High School Film Festival, 2010) Honorable Mention, Documentary: Without Our Cars

(Northwest High School Film Festival, 2010) Honorable Mention, Dramatic Narrative: Dead End (Northwest High School Film Festival, 2010)

Honorable Mention, News Feature: The Beautiful Game (Northwest High School Film Festival, 2010)

Honorable Mention, Public Service Announcement: Loose Change

(Northwest High School Film Festival, 2010) Honorable Mention, Public Service Announcement:

Make a Wish

(Northwest High School Film Festival, 2010) Winner: Charlie

(48-Hour Film Off, NFFTY 2010) Official Selection: The Crumb

(National Film Festival for Talented Youth, 2010) Official Selection: Girl’s Best Friend

(National Film Festival for Talented Youth, 2010) Official Selection: Gourmandizing

(National Film Festival for Talented Youth, 2010) Official Selection: Manimal

(National Film Festival for Talented Youth, 2010) Official Selection: Reflection

(National Film Festival for Talented Youth, 2010) Official Selection: The Umbrella

(National Film Festival for Talented Youth, 2010) Official Selection & Finalist, Dino Utopia

(Derek Freese High School Film & Video Festival, 2010) Special Recognition for Overall Excellence in Media: Swine Flu PSA

(Images of Youth Video Festival, 2010) Peer Achievement Award: Swine Flu PSA

Images of Youth Video Festival, 2010)
Special Recognition for Overall Excellence in Media: Manimal

(Images of Youth Video Festival, 2010)
Special Recognition for Overall Excellence in Media: Loose Change

(Images of Youth Video Festival, 2010) Special Recognition for Overall Excellence in Media:

Ballard Senior Center PSA, Knitting

(Images of Youth Video Festival, 2010)
Special Recognition for Overall Excellence in Media: Gourmandizing

(Images of Youth Video Festival, 2010) Official Selection, Gourmandizing

(10th Annual Festival do Rio, Brazil, 2009) Winner: Finding the Music

(33rd Annual Young People’s Film & Video Festival, 2009) Winner: The Umbrella

(33rd Annual Young People’s Film & Video Festival, 2009) Winner: You Live in your Head

(33rd Annual Young People’s Film & Video Festival, 2009) Official Selection: Unplugged

(Seoul International Youth Film Festival, 2009) Official Selection: Ladies in Armor

(Los Angeles Film Festival, 2009)
Special Recognition for Overall Excellence in Media: Don’t Spill

(Images of Youth Video Festival, 2009) Peer Achievement Award: Don’t Spill

(Images of Youth Video Festival, 2009)
Special Recognition for Overall Excellence in Media: The Umbrella

(Images of Youth Video Festival, 2009) Peer Achievement Award: The Umbrella

(Images of Youth Video Festival, 2009)
Special Recognition for Overall Excellence in Media: You Got Served

(Images of Youth Video Festival, 2009) Peer Achievement Award: You Got Served

(Images of Youth Video Festival, 2009)
Winner, Student Television Award of Excellence (NW Region),

Craft Achievement (Best Lighting): Don’t Spill

(National Student Television Awards, 2009)
Winner, Student Television Award of Excellence (NW Region),

Best Public Affairs: Climbing for a Cure

(Northwest Regional Emmy Awards, 2009) Honorable Mention, Student Television Award of Excellence

(NW Region), Best Documentary: Left Side

(Northwest Regional Emmy Awards, 2009) Honorable Mention, Student Television Award of Excellence

(NW Region), Best Dramatic Presentation: The Umbrella

(Northwest Regional Emmy Awards, 2009) Honorable Mention, Student Television Award of Excellence

(NW Region), Best Dramatic Presentation: You Got Served

(Northwest Regional Emmy Awards, 2009) Honorable Mention, Student Television Award of Excellence

(NW Region), Best Public Affairs: Cops

(Northwest Regional Emmy Awards, 2009) Honorable Mention, Student Television Award of Excellence

(NW Region), Best Public Affairs: Seattle Needle Exchange
(Northwest Regional Emmy Awards, 2009)

Award of Excellence, Comedic Narrative: The Ring (Northwest High School Film Festival, 2009)

Award of Excellence, Documentary: Half Life Snacks (Northwest High School Film Festival, 2009)

Award of Excellence, Music Video: You Live in Your Head (Northwest High School Film Festival, 2009) Award of Excellence, News Feature: Climbing for a Cure (Northwest High School Film Festival, 2009)

Award of Excellence, Public Service Announcement: Wolfhaven (Northwest High School Film Festival, 2009)

Award of Excellence, Sports: Left Side
(Northwest High School Film Festival, 2009)

Honorable Mention, Documentary: Seattle Needle Exchange (Northwest High School Film Festival, 2009)

Honorable Mention, Dramatic Narrative: Oragami Tomodachi (Northwest High School Film Festival, 2009)

Honorable Mention, Dramatic Narrative: You Got Served (Northwest High School Film Festival, 2009)

Honorable Mention, Music Video: A Man has Needs (Northwest High School Film Festival, 2009) Honorable Mention, News Feature: BHS Volleyball (Northwest High School Film Festival, 2009)

Honorable Mention, Public Service Announcement: What are YOU doing?

(Northwest High School Film Festival, 2009) Honorable Mention, Sports: Rough Riders Lacrosse

(Northwest High School Film Festival, 2009) Official Selection: Don’t Spill

(Westport Youth Film Festival, 2009) Official Selection: Left Side

(Westport Youth Film Festival, 2009) Official Selection: The Umbrella

(Westport Youth Film Festival, 2009) Jury Prize, Best Documentary: Left Side

(National Film Festival for Talented Youth, 2009) Official Selection: Brotherly Love

(National Film Festival for Talented Youth, 2009)
Official Selection: Domestic Disturbance: One Family’s Struggle

(National Film Festival for Talented Youth, 2009) Official Selection: Ladies in Armor

(National Film Festival for Talented Youth, 2009) Official Selection: Unplugged

(National Film Festival for Talented Youth, 2009) Honorable Mention: The Umbrella

(Derek Freese High School Film & Video Festival, 2009) Winner, Domestic Disturbance: One Family’s Struggle

(32nd Annual Young People’s Film & Video Festival, 2008) Winner, 4th Floor

(32nd Annual Young People’s Film & Video Festival, 2008) Winner, Ladies in Armor

(32nd Annual Young People’s Film & Video Festival, 2008) Finalist, Spaced Out

(Derek Freese High School Film & Video Festival, 2008) 2nd Prize, Ladies in Armor

(Derek Freese High School Film & Video Festival, 2008) Finalist, Domestic Disturbance: One Family’s Struggle

(Derek Freese High School Film & Video Festival, 2008) Finalist, Seattle Needle Exchange

(Derek Freese High School Film & Video Festival, 2008) Finalist, 4th Floor

(Derek Freese High School Film & Video Festival, 2008) Finalist, Brotherly Love

(Derek Freese High School Film & Video Festival, 2008) Finalist, Checking Out

(Derek Freese High School Film & Video Festival, 2008) Winner, Student Television Award of Excellence (NW Region),

Best Writing: Spaced Out

(Northwest Regional Emmy Awards, 2008)
Nomination, Student Television Award of Excellence (NW Region),

Best Writing: Spaced Out

(Northwest Regional Emmy Awards, 2008) Honorable Mention, Student Television Award of Excellence

(NW Region), Best Writing: The End is Near

(Northwest Regional Emmy Awards, 2008) Official FutureWave Selection: Playdate

(Seattle International Film Festival, 2008)

Official FutureWave Selection: 4th Floor
(Seattle International Film Festival, 2008)

Award of Excellence, Comedic Narrative: Playdate (Northwest High School Film Festival, 2008) Award of Excellence, Dramatic Narrative: 4th Floor (Northwest High School Film Festival, 2008)

Award of Excellence, Dramatic Narrative: Spaced Out (Northwest High School Film Festival, 2008)

Honorable Mention, Comedic Narrative: Claudio the Magnificent (Northwest High School Film Festival, 2008)

Honorable Mention, Comedic Narrative: The End is Near (Northwest High School Film Festival, 2008)

Honorable Mention, Comedic Narrative: The Test (Northwest High School Film Festival, 2008)

Honorable Mention, PSA: Let Kids by Kids (Northwest High School Film Festival, 2008)

Best Public Service Announcement: SDA (Westport Youth Film Festival, 2008)

Official Selection: Let Kids be Kids (Westport Youth Film Festival, 2008)

Official Selection: Conscious Consumption (Westport Youth Film Festival, 2008)

Official Selection: Shoulda Voted (Westport Youth Film Festival, 2008)

Official Selection: Brotherly Love (Westport Youth Film Festival, 2008)

Official Selection: 4th Floor
(Westport Youth Film Festival, 2008)

Official Selection: Playdate
(Westport Youth Film Festival, 2008)

Peer Award: Brotherly Love
(Images of Youth Video Festival, 2008)

Special Recognition for Overall Excellence in Media: Brotherly Love (Images of Youth Video Festival, 2008)

Peer Award: Unplugged
(Images of Youth Video Festival, 2008)

Special Recognition for Overall Excellence in Media: Unplugged (Images of Youth Video Festival, 2008)

Official Selection: Shoulda Voted
(Images of Youth 2008 Video Festival)

Jury Prize, Best Experimental Film: Spaced Out (National Film Festival for Talented Youth, 2008)

Audience Choice Award, Best High School Film: The End is Near (National Film Festival for Talented Youth, 2008)

Official Selection: Bittersweet
(National Film Festival for Talented Youth, 2008)

Official Selection: Nice Touch
(National Film Festival for Talented Youth, 2008)

Official Selection: Chasing Game
(Children’s Film Festival Seattle, 2008)

Winner: Nice Touch
(31st Annual Young People’s Film & Video Festival)

Winner: Tile “M” for M-U-R-D-E-R
(31st Annual Young People’s Film & Video Festival)

Winner, Student Television Award of Excellence (NW Region), Best Writing: Bittersweet
(Northwest Regional Emmy Awards, 2007)

Honorable Mention, Student Television Award of Excellence (NW Region), Best Documentary: Ave Rats (Northwest Regional Emmy Awards, 2007)

Award of Excellence, Anti-Ad: Anti-Steriods (Northwest High School Film Festival, 2007)

Award of Excellence, Anti-Ad: Anti-Tag (Northwest High School Film Festival, 2007)

Award of Excellence, Commercial: Crash Landing Pizza (Northwest High School Film Festival, 2007)

Award of Excellence, Dramatic Narrative: Bittersweet (Northwest High School Film Festival, 2007)

Award of Excellence, Dramatic Narrative: Nice Touch (Northwest High School Film Festival, 2007)

Award of Excellence, Documentary: Belize: The Potential of a Nation in Need

(Northwest High School Film Festival, 2007) Award of Excellence, Music Video: Hey, You

(Northwest High School Film Festival, 2007)
Honorable Mention, Commercial: Don’t Waste Your Life at the Bus Stop

(Northwest High School Film Festival, 2007) Honorable Mention, Comedic Narrative: Chasing Game

(Northwest High School Film Festival, 2007)
Honorable Mention, Comedic Narrative: A Good Knight’s Sleep

(Northwest High School Film Festival, 2007) Honorable Mention, Dramatic Narrative: Blindsided

(Northwest High School Film Festival, 2007)
Honorable Mention, Dramatic Narrative: Like Father, Like Son

(Northwest High School Film Festival, 2007) Honorable Mention, Music Video: Frontier Psychiatrist

(Northwest High School Film Festival, 2007) Honorable Mention, News Feature: The Gymnast

(Northwest High School Film Festival, 2007)
Honorable Mention, News Feature: Sean Daley: Male Cheerleader

(Northwest High School Film Festival, 2007) Official Selection: Ave Rats

(Westport Youth Film Festival, 2007) Official Selection: Bittersweet

(Westport Youth Film Festival, 2007) Official Selection: Blindsided

(Westport Youth Film Festival, 2007) Official Selection: Chasing Game

(Westport Youth Film Festival, 2007) Official Selection: Slave to the Needle

(Westport Youth Film Festival, 2007) Official Selection: Soccer Dads

(Westport Youth Film Festival, 2007) Official FutureWave Selection: Ave Rats

(Seattle International Film Festival, 2007) Official FutureWave Selection: Chasing Game

(Seattle International Film Festival, 2007) Official Selection & Finalist: Nice Touch

(Derek Freese High School Film & Video Festival 2007) Official Selection & Finalist: Tile “M” for M-U-R-D-E-R

(Derek Freese High School Film & Video Festival 2007) Official Selection & Finalist: Bittersweet

(Derek Freese High School Film & Video Festival 2007) Honorable Mention: Blindsided

(Derek Freese High School Film & Video Festival 2007) Official Selection: Blindsided

(Images of Youth Video Festival, 2007) Official Selection: Face Your Problem

(Images of Youth Video Festival, 2007) Official Selection: Life Goes By Fast

(Images of Youth Video Festival, 2007) Official Selection: Toyotas Don’t Get the Ladies

(Images of Youth Video Festival, 2007) Official Selection: Sleep Deprivation

(Images of Youth Video Festival, 2007)
Honorable Mention in Film/Video Production: Mixtli Zavaleta

(2007 NFAA Arts Recognition & Talent Search) Merit Award in Film/Video Production: Kyle Seago

(2007 NFAA Arts Recognition & Talent Search) Winner: Bittersweet

(30th Annual Young People’s Film & Video Festival) Winner: Beacon Hill B-Boys

(30th Annual Young People’s Film & Video Festival) Winner: Special Successes

(30th Annual Young People’s Film & Video Festival) Audience Award: The Drive Thru

(FutureWave 2006, Seattle International Film Festival) 1st Prize: Ave. Rats

(Derek Freese High School Video Festival 2006) 3rd Prize: TC4

(Derek Freese High School Video Festival 2006) Award of Excellence, Comedic Narrative: The Buzz

(Northwest High School Film Festival 2006) Award of Excellence, News Feature: False Alarms

(Northwest High School Film Festival 2006) Award of Excellence, News Feature: Riding the Rails

(Northwest High School Film Festival 2006) Award of Excellence, Anti-Ad: Anti-Smoking

(Northwest High School Film Festival 2006) Award of Excellence, Anti-Ad: Are You Addicted?

(Northwest High School Film Festival 2006) Award of Excellence, PSA: Biodiesel

(Northwest High School Film Festival 2006) Award of Excellence, PSA: My Anti-Drug

(Northwest High School Film Festival 2006) Award of Excellence, Dramatic Narrative: Exposed

(Northwest High School Film Festival 2006) Award of Excellence, Documentary: Dick’s

(Northwest High School Film Festival 2006) Award of Excellence, Documentary: Ave Rats

(Northwest High School Film Festival 2006) Award of Excellence, Sports Video: No Blues on Tuesday (Northwest High School Film Festival 2006)

Official FutureWave Selection: The Drive Thru (Seattle International Film Festival, 2006)

Official FutureWave Selection: TC4
(Seattle International Film Festival, 2006)

Official Selection and Finalist: Exposed
(Derek Freese High School Video Festival, 2006)

Honorable Mention, PSA: Teen Health Center (Northwest High School Film Festival 2006)

Honorable Mention, PSA: Curb Your Rage (Northwest High School Film Festival 2006)

Honorable Mention, Commercial: Island Video (Northwest High School Film Festival 2006)

Honorable Mention, Documentary: Slave to the Needle

(Northwest High School Film Festival 2006) Honorable Mention, Documentary: Piece of Cake: Cupcakes

Rediscovered

(Northwest High School Film Festival 2006) Honorable Mention, Documentary: Beacon Hill B-Boys

(Northwest High School Film Festival 2006) Honorable Mention, Dramatic Narrative: Desserted

(Northwest High School Film Festival 2006) Honorable Mention, Dramatic Narrative: Slingin’ Dills

(Northwest High School Film Festival 2006) Honorable Mention, Comedic Narrative: Gary

(Northwest High School Film Festival 2006) Official Selection: Biodiesel

(Hazelwolf Environmental Film Festival, 2006) Award of Excellence: Gamer Addict

(Images of Youth Video Festival 2006) Award of Excellence: Recycle: It’s not that Hard

(Images of Youth Video Festival 2006) Best Student Short: Exposed

(Maple Valley Film Festival, 2006) Official Selection: Desserted

(Maple Valley Film Festival, 2006) Official Selection: The Gnome

(Maple Valley Film Festival, 2006) Official Selection: Biodiesel

(Maple Valley Film Festival, 2006) Official Selection: The Buzz

(Maple Valley Film Festival, 2006) 1st Prize: The Drive Thru

(Lake2Sound Student Film Festival, 2005) 2nd Prize: TC4

(Lake2Sound Student Film Festival, 2005) 3rd Prize: Anti-Pringles

(Lake2Sound Student Film Festival, 2005) Honorable Mention: The Gnome

(Lake2Sound Student Film Festival, 2005) Best PSA: Get Tested – Get Educated

(Lake2Sound Student Film Festival, 2005) Official Selection: You Win!

(Lake2Sound Student Film Festival, 2005) Official Selection: Get Help!

(Lake2Sound Student Film Festival, 2005) Winner: Doginoes

(29th Annual Young People’s Film & Video Festival)

Winner: The Drive Thru
(29th Annual Young People’s Film & Video Festival)

Winner: TC4
(29th Annual Young People’s Film & Video Festival)

Official Selection: The Drive Thru
(10th Annual 1 Reel Film Festival)

Official Selection: TC4
(10th Annual 1 Reel Film Festival)

Award of Excellence, Comedic Narrative: Doginoes (Northwest High School Film Festival, 2005)

Award of Excellence, News Feature: Top of the Rock (Northwest High School Film Festival, 2005)

Award of Excellence, Anti-Ad: Anti-Pringles (Northwest High School Film Festival, 2005)

Award of Excellence, PSA: Get Tested, Get Educated (Northwest High School Film Festival, 2005)

Award of Excellence, Music Video: The Drive Thru (Northwest High School Film Festival, 2005)

Honorable Mention, Music Video: Intergalactic (Northwest High School Film Festival, 2005)

Honorable Mention, Music Video: Get Down On It (Northwest High School Film Festival, 2005)

Honorable Mention, Documentary: Thank you, Victor! (Northwest High School Film Festival, 2005)

Honorable Mention, Documentary: Balls of Steel: A Paintballers Story (Northwest High School Film Festival, 2005)

Honorable Mention, PSA: Anti-Violence (Northwest High School Film Festival, 2005)

Honorable Mention, Anti-Ad: Anti-Barbie (Northwest High School Film Festival, 2005)

Honorable Mention, Anti-Ad: Anti-Beer (Northwest High School Film Festival, 2005)

Honorable Mention, Dramatic Narrative: Surmise (Northwest High School Film Festival, 2005)

Honorable Mention, Comedic Narrative: Perfect Day (Northwest High School Film Festival, 2005)

Honorable Mention, Comedic Narrative: Doritos & Peanut Butter (Northwest High School Film Festival, 2005)

Official Selection and Finalist, Music Video: We are the Champions (Derek Freese High School Video Festival, 2005)

Official Selection, Documentary: Doin’ Time
(Derek Freese High School Video Festival, 2005)

Official Selection: Eight
(One Reel Film Festival, 2004)

Official Selection: Marley’s
(One Reel Film Festival, 2004)

Official Selection: Saturday in the Park (One Reel Film Festival, 2004)

Official Selection: Seen but not Heard? (One Reel Film Festival, 2004)

Official Selection and Finalist: Train
(28th Annual Young People’s Film & Video Festival)

Excellence in Filmmaking: Eight
(Shoreline Arts Student Film Festival, 2004)

Excellence in Filmmaking: Blind Date
(Shoreline Arts Student Film Festival, 2004)

Excellence in Filmmaking: Big Bucks
(Shoreline Arts Student Film Festival, 2004)

Award of Excellence, PSA: Train Safety (Fast Film Northwest, 2004)

Award of Excellence, Commercial: Marley’s (Fast Film Northwest, 2004)

Award of Excellence, Sports Video: Homecoming (Fast Film Northwest, 2004)

Award of Excellence, Dramatic Narrative: Eight (Fast Film Northwest, 2004)

Award of Excellence, Documentary: Doin’ Time (Fast Film Northwest, 2004)

Award of Excellence, Dramatic Narrative: Fences (Fast Film Northwest, 2004)

Award of Excellence, Comedic Narrative: Seen but not Heard? (Fast Film Northwest, 2004)

Award of Excellence, Comedic Narrative: The Devoted (Fast Film Northwest, 2004)

Award of Excellence, Music Video: Saturday in the Park (Fast Film Northwest, 2004

Honorable Mention, News Feature: The Ballard Society of Intellectuals (Fast Film Northwest, 2004)

Honorable Mention, Comedic Narrative: Cupajoe (Fast Film Northwest, 2004)

Honorable Mention, Comedic Narrative: Double Date (Fast Film Northwest, 2004)

Honorable Mention, Comedic Narrative: Big Bucks (Fast Film Northwest, 2004)

Honorable Mention, Comedic Narrative: Cake (Fast Film Northwest, 2004)

Honorable Mention, Comedic Narrative: Blind Date (Fast Film Northwest, 2004)

Honorable Mention, Music Video: Like Humans Do (Fast Film Northwest, 2004

Official Selection and Finalist: Eight (Westport Youth Film Festival, 2004)

Official Selection and Finalist, Narrative: Eight
(Derek Freese High School Video Festival, 2004)

Best Music Video: Food Pyramid
(2004 Evergreen Film Scene Festival)

Honorable Mention, Music Video: Feathers (2004 Evergreen Film Scene Festival)

Best Comedy: Cake
(2004 Evergreen Film Scene Festival)

Honorable Mention, Comedy: Big Bucks (2004 Evergreen Film Scene Festival)

2nd Prize, Best High School Film: Bad Karma (Cascadia Film Festival, 2004)

Honorable Mention: The Mousetrap (2003-2004 WSPTA Reflections Program)

Honorable Mention: Snow Heroes
(2003-2004 WSPTA Reflections Program)

Official Selection: Snow Heroes (One Reel Film Festival, 2003)

Official Selection: The Sound of Silence (One Reel Film Festival, 2003)

Official Selection: The Heirloom
(Young Peoples Film & Video Festival, 2003)

Jury Prize: Spectrum Dance (Shoreline Arts Festival, 2003)

3rd Prize, Sports: Memoirs of a Stuntman (Fast Film Northwest, 2003)

Honorable Mention, Sports: Ultimate Sport (Fast Film Northwest, 2003)

Honorable Mention, Sports: Ballard Volleyball (Fast Film Northwest, 2003)

1st Prize, News: The Value of Diversity (Fast Film Northwest, 2003)
2nd Prize, News: Where’s Charley? (Fast Film Northwest, 2003)

Honorable Mention, News: The 34 Million Dollar Mistake (Fast Film Northwest, 2003)

3rd Prize, Comedy: The Heirloom (Fast Film Northwest, 2003)

Honorable Mention, Narrative: The Heirloom
(Derek Freese High School Video Festival, 2003)

3rd Prize, PSA/Commercial: KDOGS (Fast Film Northwest, 2003)

Honorable Mention, PSA/Commercial: Mastercard Anti-ad (Fast Film Northwest, 2003)

2nd Prize, Documentary: Snow Heroes (Fast Film Northwest, 2003)

Honorable Mention, Documentary: Ballard Football Goes Co-ed (Fast Film Northwest, 2003)

Honorable Mention, Documentary: Spectrum Dance Theater (Fast Film Northwest, 2003)

2nd Prize, Drama: The Sound of Silence (Fast Film Northwest, 2003)

Honorable Mention, Drama: Twist of Fate (Fast Film Northwest, 2003)

Outstanding Student Project: Twist of Fate
(Washington Industrial Technology Education Association, 2003)

Outstanding Student Project: The Sound of Silence
(Washington Industrial Technology Education Association, 2003)

Outstanding Student Project: The Heirloom
(Washington Industrial Technology Education Association, 2003)

Outstanding Student Project: KDOGS PSA
(Washington Industrial Technology Education Association, 2003)

Finalist, “Signs of Courage” documentary: Ballard Football Goes Co-ed (2002-2003 WSPTA Reflections Program)

Finalist, “Signs of Courage” documentary: The Value of Diversity (2002-2003 WSPTA Reflections Program)

Finalist, PSA & Commercial: Corvette Dream (2002 Fast Film Northwest)

Finalist, PSA & Commercial: Corvette Raffle (2002 Fast Film Northwest)

Finalist, PSA & Commercial: Salmon (2002 Fast Film Northwest)

1st Prize, PSA & Commercial: Salmon (2001 Seattle Teen Video Festival)